EPsol logo
       
Avaleht Põhikiri Arengukava 2012 - 2017
EetikakoodeksAstu liikmeksAruandlus Ürituste kalenderKetu veebiväljaanne
Juhatuse koosseisKontakt
  Prindi

 

Infot surnumere kohta leiate siit: www.deadseaclinic.com


KLIMAATILINE RAVI SURNUMEREL

 

Surnumeri asub Lähis-Idas Iisraeli ja Jordaania vahelisel alal maismaa madalaimas kohas,  408 m allpool merepinda. Ta on mõlemalt poolt ümbritsetud kuni 1000m-ni ulatuvate mäge-dega. Surnumere piirkonnas valitsevad erilised klimaatilised tingimused, nagu pidevalt kõrgem õhurõhk kuni 800mm Hg, vähene õhuniiskus, u.10% enam hapniku molekule, kui tavamere tasemel, püsiv soolvee aurude kiht, mis tunduvalt vähendab kahjulike UVB kiirte jõudmist maapinnale, mahe põhja-lõunasuunaline tuul, mis suvel (aprillist oktoobrini) veidi alandab õhutemperatuuri, mis võib ulatuda 45-50kraadini varjus. Lisaks allergeenidevaba ja rahulik keskkond, saasteallikate puudumine ja muidugi maailma kõige kõrgema soolasisaldu-sega, kuni 33% merevesi. See sisaldab peaaegu kõiki Mendelejevi tabeli elemente, eriti palju magneesiumi, naatriumi, broomi. Merevee temperatuur võib kesksuvel ulatuda 40 kraadini. Piirkonnas on ka suuri ravimuda koguseid, mida kasutatakse luu- ja lihaskonna haiguste raviks. Kuid kõige enam abi saavad Surnumere ääres nahahaiguste all kannatavad inimesed. Siin asuvad mitmed kliinikud, kes suuremalt jaolt mitte ravimitega, vaid nõuannetega suuna-vad abi vajavaid inimesi, õpetavad kuidas, millal ja kui kaua viibida päikese käes, supelda meres, mida ja millal määrida nahale jne.

Tänu kõrgemale õhurõhule ja suuremale hapniku hulgale kiirenevad organismi ainevahetus- protsessid. Väiksem UVB-kiirte hulk lubab viibida tunde päikese käes, põletust kartmata. Broomi aurude kõrge kontsentratsioon õhus mõjub rahustavalt närvikavale, tuues kaasa parema une. Sellele kõigele lisandub lõõgastav „kaaluta olek“ merevees.

Klimaatiline ravi Surnumerel koosneb mitmest perioodist: aklimatiseerumine, haiguse kerge ägenemine, intensiivne ravi, tulemuste kinnistamine. Sellepärast peavad nahahaiged, olenevalt seisundist, viibima Surnumerel kolmest viie nädalani, et ravi oleks efektiivne ja peamine, et edaspidine remissiooni periood oleks võimalikult pikk. Viibimine Surnumerel tugevdab, n.ö. laeb energeetiliselt immuunsüsteemi, tõstab inimese vastupanu muude, eriti nakkuslikke haiguste suhtes, teeb ta rahulikumaks, õpetab oma haigusega hakkama saada.

Kuna kliinikute töötajad peamiselt ainult juhendavad patsiente ja varustavad neid vajalikke niisutavate kreemidega (vajadusel nii naha- kui ka sisehaiguste raviks minevate ravimitega), on väga suur tähtsus nn. meeskonnatööl, kus „veteranid“, korduvalt Surnumerel käinud abistavad ja toetavad nõu ja jõuga uustulnukaid, julgustavad tagasihoidlikke või vajadusel pidurdavad hulljulgeid. Moodustuvad huviklubid, kus inimesed saavad vabalt jagada teistega oma muresid ja saavad tänu sellele psühholoogiliselt tugevamaks. Kuna suuremal osal Surnumerel viibijatest on nahaprobleemid, mida tavaelus püütakse kõrvaliste pilkude eest varjata, on väga oluline, et siin kantakse võimalikult lühikesi riideid, mis lubavad igat väljas viibimise minutit kasulikuks muuta.

Tõenäoliselt avaldab teatud hingelist mõju viibimine Pühal maal, Jeruusalemma ja Petlemma läheduses, võimalus külastada inimkonnale tähtsaid ajaloolisi paiku.

Pärast mitmenädalast viibimist Surnumere ääres pöörduvad inimesed oma igapäevaste toimin-gute juurde paranenud ja tugevnenud ihu ja hingega.

 

Dr. Jevgeni Rubinštein, dermatoveneroloog

 
     
 
Eesti Psoriaasiliit | Toompuiestee 10, Tallinn 10137 | © 1998-2009 Eesti Psoriaasi Liit